Jak {odróżnić|rozpoznać} zaskrońca od żmii?

Poradnik jak odróżnić zaskrońca od żmii?

Prasówki

Lato to pora, w którym chętnie spędzamy pora na nowoczesnym powietrzu i wyłączamy się na wyprawy do lasów, parków, czy też nad jeziora. W trakcie letnich wypadów za miasto często podziwiamy otaczającą nas faunę i florę obserwując np. zachowania zwierząt, czy wybujałe rośliny. Niekiedy, zwłaszcza gdy realizujemy w mocno zalesionych terenach, możemy natknąć się na węża. W punkcie spotkania tego gada dużo osób jest lęk myśląc, że teraz widzi żmiję, tymczasem najczęściej ma przed sobą zaskrońca. Te dwa węże da się dość szybko rozróżnić. Wystarczy tylko doświadczyć i zapamiętać ich właściwe cechy, jakie są zazwyczaj widoczne obecnie na pierwszy etap oka.

Jak rozpoznać zaskrońca od żmii?

Aby rozpoznać te dwa rodzaje węży, należy posiadać informację dotyczącą ich podstawowych cech, takich jak np. sylwetka i kolor ciała. Warto jednak wiedzieć, że większość węży przechodzi na wizerunek pracownika a niejednokrotnie nie daje momentu na zakończenie oględzin. Sprowadzają się jednak osobniki, które wylegują się w ciepłych piaszczystych, bądź kamienistych mieszkaniach i skąd nie zamierzają uciekać. To popularny widok spotykany np. w otoczeniu górskich szlaków, bądź leśnych tras rowerowych i pieszych. W punkcie spotkania węża pierwszą rzeczą, o której powinniśmy pamiętać jest charakterystyczny zygzak, istniejący na ciele żmii zygzakowatej. Jeśli takiego nie widzimy, potrafimy stanowić zgodni. Prawdopodobnie jesteśmy bowiem do wykonywania z nowym sposobem węża. Jeśli gad jest spokojny możemy i zwrócić opinię na jego osobę. U żmii jest ona łatwo oddzielona od reszty ciała. Warto jednak wiedzieć, że w Polsce występuje gatunek węża, który znacznie szybko pomylić ze żmiją. To gniewosz plamisty, na jakiego grzbiecie występują charakterystyczne brązowe plamy, które niekiedy wyglądają właśnie jak zygzak. W przeciwieństwie do żmii gniewosz nie istnieje jednak jadowity, dlatego także nie należy się go bać. W stresie żmija bywa mylona jeszcze z zaskrońcem. Takie pomyłki sprowadzają się jednak znacznie rzadziej, niż w przypadku gniewosza plamistego. Zaskroniec bardzo dzieli się bowiem od żmii. Jego ciało jest jednolity, najczęściej szary, bądź brązowy kolor, i na jego osobie uważają się dwie podstawowe żółte plamki. Dzięki nim, znacznie szybko rozpoznać zaskrońca, jaki nie jest jadowity, i na wizerunek człowieka ucieka, bądź gra martwego.

zobacz również Portal Wołów

Cechy charakterystyczne zaskrońca

Zaskroniec zwyczajny może docierać do 100 centymetrów długości i najczęściej jest tonu ciemnego, szarego, bądź brunatnego. Od żmii najłatwiej rozpoznać go po kolorze mięsa oraz minusie charakterystycznego zygzaka. Najbardziej rozpowszechnioną cechą zaskrońca są także dwie żółte plamy, znajdujące się na jego osobie. Wąż obecny w formie zagrożenia potrafi wydzielać cuchnącą substancję, co liczy sugerować, że istnieje nieaktualny i odstraszyć potencjalnego drapieżnika. Brzuch zaskrońca najczęściej ma kolor kremowy i jest dostępniejszy, niż reszta ciała. Zaskrońce są te dużo cieńsze niż żmije. Grubość ich tworzywa jest młodsza.

Cechy charakterystyczne żmii

Najbardziej rozpowszechnioną cechą żmii jest rosnący na jej ciele zygzak oraz głowa, która bardzo daje się od reszty ciała. Żmije są najczęściej szarawe, bądź zielone, a zygzak przyjmuje barwę brunatną. To ciężkie węże, jakie są z reguły znacznie większe od pozostałych gatunków, takich jak np. dość cienkie zaskrońce. Warto wiedzieć, że w Polsce rzadko, ale zawsze istnieje także odmiana żmii zwana melanistyczną. Te żmije są prawie w sumy czarne, dlatego też zygzak na ich ciele może nie być ważny.

Gdy się zachować gdy spotkamy żmiję na indywidualnej możliwości?

Widząc w prywatnym otoczeniu żmiję, nie warto panikować. Zwierze potrafi to bowiem wyczuć. Jeśli spotkamy żmiję, to przede całym nie wykonujmy gwałtownych sportów a nie uciekajmy, tak aby gad nie poczuł się zagrożony, co mogłoby spowodować np. do ukąszenia. Żmija jest niepewna i pewnie ucieknie na bliski widok, a w formie, skoro nie jest drogi ucieczki może zaatakować. Widząc zwierze należy to powoli odejść. Jeśli jednak nieszczęśliwie dotarło do ukąszenia, należy działać szybko. Ugryzienie najczęściej pojawia się w przestrzeni kostki, kończynę należy to unieruchomić, a następnie starać się unieść w górę. Gdyby istnieje taka okazję ważna ją oprzeć np. o drzewo, bądź plecak upewniając się, że osoba ukąszona leży w pewnym miejscu. Dobrze istnieje i ustawić na ukąszenie zimny okład, który nieco zmniejszy opuchliznę. Miejsca po ukąszeniu nie należy jednak niczym smarować. W trakcie udzielania pierwszej pomocy, należy jak już wezwać karetkę. To odpowiednie ze względu na potrzebę podania osobie ukąszonej specjalnej surowicy, która zniweluje szkodliwy jad.

zobacz również Jak odróżnić zaskrońca od żmii?

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments